You are currently viewing Homo Ludens Project: Segítsünk együtt Kasparon!
Homo Ludens Project - Kaspar Hauser, avagy vissza az értelemhez c. előadás

Homo Ludens Project: Segítsünk együtt Kasparon!

A Homo Ludens Project Váltófutás című programsorozatának részeként mutatja be Kaspar Hauser, avagy vissza az értelemhez című darabot. Valóságon alapuló, 19. századi történet főszereplője elevenedik meg a színpadon, újszerű és aktuális mondanivalóval.

A szabadságra való képesség ott él mindannyiunkban, de kiteljesedése akadályokba ütközik. A kulcs valódi szabadságunk felé, saját akadályaink felismerése és leküzdése. A felismerésekkel átitatott életutunk formálja tudatunkat és lelkünket, miközben a vágyott szabadságot egyre értékesebbé teszi számunkra. Ez az út két sík mentén halad: a fizikai világ és a szellemi világ síkja mentén. Kaspar Hauser alakja jelenti a kapcsot létünk fizikai aspektusa és az egyén szellemi világa között.

Kaspar alakja köré épített groteszk darab, a paródiára jellemző módon elemzi a titokzatos fiú személyiségét, kiemel olyan karakterjegyeket, amelyeket felismerve érezzük: a darab főszereplője nem csupán az az egy gyermek, hanem az emberek mindannyian. A Homo Ludens Project groteszk performansza remekül él a torzítások eszközével, pont ezzel emeli ki mondanivalójának univerzális jellegét.

A valós alapú történet ezen feldolgozásában, talán a legabszurdabb szereplő Bakancs, az ambiciózus és mindent kertelés nélkül megmondó szócső. A színpad szélére állított Bakancs hangjának ütemére változó fókuszfény élővé varázsolják az élettelen tárgyat, aki minden igyekezetével úgy próbálja alakítani az eseményeket, hogy kiemelhesse sötétbe zárt világából Kaspart. Balog József hangja jellegzetes színezetet ad Bakancs bizalmas stílusú narrációjának, ami elárulja:

„…éppen ezért született meg bennem a föltét, hogy kitanítom Kasart a színházi nevelés segítségével. Ab ovo, Kedves Néző, itt kaptok Ti szerepet, ugyanis együtt fogunk segíteni Kasparon.”

Ezzel a gondolattal értelmet nyernek, a nézők között, még az előadás kezdete előtt kiosztott, lezárt, fehér borítékok.

A színjátszás egyik fontos feladata, a színházi nevelés és az interaktivitás, a darab ezen részén egyértelműen kimondásra kerül. Már látjuk, Bakancs több, mint egyszerű díszletelem, ő egy valós kapcsolat a színtér és a nézőtér között.

A hagyományos dobozszínpadon játszódó történetnek multidimenzionális hatást kölcsönöz az dramaturgiai megoldás, amely a külvilágot és a Kaspar fejében lejátszódó folyamatokat egyszerre láttatja. Futurisztikus kivetítések, jellegzetes hanghatások és a képzelőerőre épített színpadi megoldások teszik élővé a történetet.

A mozgásszínház kifejező eszközei tökéletesen illeszkednek a nézők képzeletét megmozgató rendezés keretébe. A „fizikai színházban” a szereplők minden mozdulata tükrözi a test és a világ állapotát. Itt sincs ez másképp. Orbán József színészi játéka lenyűgöző precizitással adja vissza – fejlődésében a kortársaitól messze elmaradt – Kaspar személyiségét. Gesztusai hűen tükrözik a fiú kezdeti, utánzó mozdulatait és a fejében végigcikázó gondolatokat.

Látszólag, oda nem illő jelmezben tűnik fel a búvár figurája, akit Szilágyi Szabolcs alakít. A nonverbális kommunikációt ő kezdi és vezeti. Energikus előadásmódja, a szavakat helyettesítő testbeszéde kifejezi a karakter színpadon betöltött szerepét: a búvár egyszerre tanítója és segítője is Kasparnak. Komikus megnyilatkozásai szórakoztató lendületet adnak az előadásnak, a jelenetek ritmusának.

A hang- és fénytechnikai megoldások feszültséget keltenek, mivel az előadás egyes részeinél hosszabb ideig vannak jelen. A megfelelő pillanatban „bevetett” humoros megoldások ugyanakkor hatásos ellenpontokat képviselnek. A Homo Ludens Project performansza – az értelemhez történő visszavezetés – a drámaiság és a komikum folyamatos váltakozása. Kaspar valódi története nem a színpadon fogalmazódik meg, hanem a nézőben, és ehhez az előadás minden apró részlete hozzájárul.

Az előadás csavaros megoldást tartogat a végére. Ahogyan eltűnik Bakancs karaktere, úgy tűnik el a búvár alakja is, de feltűnik egy még abszurdabb szereplő…

Ki ő és milyen szerepet szántak neki?

Legyetek részesei Ti is a ZUG Színház és Művészeti Tetthelyen megtekinthető előadásnak, és minden kiderül!

Fotó: Ida Jusztina Photography

Írta: Dr. Kovács Judit Nóra Kultúr Fény Szeged

Kapcsolódó cikk:

Cikkem megjelent a Szeged a Mindenem hírportálon

***

Másik weboldalam (Junora Art – Web- és Kreatív Designe & Színház) elkészítéséig színházzal kapcsolatos írásaimat itt olvashatjátok!

Ha érdekel mit takar pontosan a Junora Art és mivel foglalkozom még…

…Kattints Ide!