You are currently viewing Abszint – Víziók és valóság a Szegedi Pinceszínházban
Szegedi Pinceszínház - Olt Tamás: Abszint - rendezte: Varga Bálint

Abszint – Víziók és valóság a Szegedi Pinceszínházban

Az egyfelvonásos színmű főhőse George, az író, aki azt a bizonyos tragikus üzenetet megkapva úgy dönt, véget vet életének. New York zajos forgatagának közepén álló toronyház egymás feletti lakásai adják a darab helyszínét. A látszólag különálló helyszínek közti kapcsolatot a főhős életének meghatározó szakaszai és szereplői jelentik.

Akivel a végzetes ugrását követően elsőként találkozik, a szeretett nő, élete értelme. A találkozás vízió jellegű, és annyira meghatározó főhősünk számára, hogy még halálát, keserédes zuhanását is keretbe ágyazza.

A toronyház emeletei úgy rétegződnek egymásra, mint az emberi tudat tudattalan emlékei. Ahogy George egyre mélyebbre zuhan önmagában, emlékeiben, úgy követhetjük nézőként végig egész életét egészen a szeretet nélküli gyermekkorig.

Idővel keserű emlékei megszépülnek, vagy legalább is más nézőpontot nyernek, kapcsolatai átértékelődnek. Ahogyan múlik az idő és más megvilágítást kapnak sorsa fordulópontjai, úgy lassul a semmibe induló zuhanása.

A darabban megjelenő tragikus élet víziószerű emlékeit a néhol, komikus egyszerűséggel megkomponált szövegek és a színészek által előadott dalok törik meg. A jellegzetes, örökzöld karácsonyi zenék a családi melegség és a szeretet ünnepi pillanatait idézik. Ez az „édes-bús” kettősség kíséri végig az előadást.

Főhőhős életeseményeit meg-meg szakítja és a nézőt a valóságba visszarántja az orosz származású postás, Boris alakja, aki George halálvágyával ellentétben az életigenlés, lelkesedés élő példája.

Az Abszint nem csupán a főhős életét,” egyetlen” életet vetít elénk, hanem „mindenki” életét, a sorsok összefonódását, az élet tragikus vidámságát, az emberi kapcsolatok mibenlétét és fontosságát. Elgondolkodtat az elkerülhető és az elkerülhetetlen kapcsolatáról, az életről alkotott képünk újragondolásáról.

Olt Tamás által írt darabot a Szegedi Pinceszínház és az Aradi Kamaraszínház művészei adják elő.

Rendező: Varga Bálint

Fotó: Ida Jusztina Photography

Írta: Dr. Kovács Judit Nóra

***

Másik weboldalam (Junora Art – Web- és Kreatív Designe & Színház) elkészítéséig színházzal kapcsolatos írásaimat itt olvashatjátok!

Ha érdekel mit takar pontosan a Junora Art és mivel foglalkozom még…

…Kattints Ide!