You are currently viewing Gerincünk harmonizálásának kínai útja

Gerincünk harmonizálásának kínai útja

A chi kung holisztikus megközelítése révén mind fizikailag, mind energetikailag megerősíti a gerincünket.

A gerinc a test egyik legfontosabb része, amely összeköti testünket agyunkkal. Rajta keresztül képes a szervezet információkat küldeni az agynak. Ez a folyamat fordítva is működik.

A gerinc mentén húzódik testünk belsejében az un. Chong Mai vezeték, ami az egyik legfontosabb chi tároló akupunktúrás csatorna. A chi kung gyakorlatok a chi-t „felpumpálják” ezen a vezetéken egész a fejig. Mindez támogatja az információk áramlását az agytól a test valamennyi részéhez, illetve fordítva, a test különböző részeitől érkező információkat eljuttatja az agyhoz.

Hátunk úgy van kialakítva, hogy a középső tengelye, a gerincünk körül forogjon, valamint előre, hátra és oldalra hajlítson. Az ülő és mozgásszegény életmód miatt gerincünk mozgása beszűkült, fokozottan figyelnünk kell rá, terhelni is csak fokozatosan szabad.

A Gerinc-Chi Kung koordinált mozgásai, nyújtó mozdulatai hatékonyan mozgatják át az egész testet, továbbá remekül serkentik a vér és chi keringést, így energiát biztosítanak testünknek a mozgáshoz.

A Gerinc-Chi Kung gyakorlatok magukban foglalják a gerinc nyújtását, hajlítását és csavarását. Ezáltal hatékony edzést jelent a törzs izmainak, a mélyizoknak és újra egyensúlyba hozza valamint kiigazítja testünket.

Lágy, könnyűnek tűnő gyakorlatai:

  • valamennyi mély és felszíni izmot megmozgatnak,
  • jótékonyan hatnak az ízületekre, visszaállítják azok normál mozgásterjedelmét,
  • chi-vel és nedvességgel táplálják a porckorongokat,
  • gerincünkhöz kapcsolódó anatómiai képleteket (mint pl.: kisízületek, szalagok…) hoznak egyensúlyba. Ezek a „kis tartozékok” a gerinc egészsége szempontjából nagyon meghatározóak.

A gerincpanaszok (pl.: nyak, hát, derék… fájdalmak) mérséklését célzó Gerinc-Chi Kung gyakorlatok arra ösztönzik a testet, hogy olyan mozgássíkokat, mozgástartományokat fedezzen fel, amelyeket a mindennapi mozgásszegény életben nem használ.

Gyakorlatai a test, a gerinc átmozgatását a légzéssel teljes összhangban valósítják meg, a légzés segítségével pedig, fenntartják a kapcsolatot a légzést szabályozó elmével.

A légzésfigyelés lecsendesíti az elmét, és ahogy az egyre inkább elmerül a yin (csendes, nyugodt) állapotban, a test egyre inkább yang (aktív, mozgékony) állapotba kerül.

Az előbbi változások segítségével visszanyerhetjük az elvesztett egyensúlyunkat, aminek kibillenése a panaszokat okozta vagy felerősítette.

Finom, összehangolt mozdulatok regenerálják és karbantartják a testet…

…és persze a lelket.

***

Ha Te is szeretnéd elsajátítani ezeket a gyakorlatokat (és sok minden mást…), amelyeket könnyedén beilleszthetsz a mindennapjaidba, gyere el az óráimra és gyakorolj velem!