A Szegedi Szabadtéri Játékok mintegy ezer négyzetméteres, óriási színpadán elevenedik meg Daphne Du Maurier, angol írónő „A Manderley-ház asszonya” című regénye páratlan szereposztással és csodálatos látványvilággal.
A Szegeden is híressé vált Syilvester Lévay-Michael Kunze szerzőpáros nevéhez fűződő musical, egy már halott nő kísértetének árnyékában kiteljesedett szerelem történetét meséli el. Regénybe illő részletességgel, jelenetről jelenetre repíti végig a nézőt Maxim de Winter és újdonsült felesége közös életén.
A házvezetőnő, Mrs. Danvers által életben tartott kísértetasszony lelkének nyomasztó jelenlétét sugározza a Manderley-ház sötét díszletének minden egyes szeglete és a kivetített, egyedülálló animáció. Az egész előadáson végigvonul az a feszültség, amely a külsőre fényűző birtok és a szorongó bűntudat között ingázik. Az úri pompa színeit a kísértetkastély mindent beborító feketesége nyomja el. A múlt asszonyát alázattal szolgálók sötét ruhája és a házba életet vivő, új feleség színes jelmezei, feltűnő kontrasztot adnak az előadásnak.
Az előadás, vizuális erején túl, dalai által is feszültséget kelt a közönségben. Rebecca tökéletes, már-már istenítői alakját feledni nem hagyó házvezetőnő dala időről időre visszatér. Szövegének és zenéjének lendülete szinte elsöpör mindent, ami a halott nőt végleg nyugodni küldhetné.
A rendezői és látványtervezői megoldás hitchcocki elemeket vonultat fel, a baljós sötét madaraktól a fékezhetetlen tengerig. Mr. de Winter karakterének formálása is követi a psycho-triller atyjának nevéhez fűződő hatásvonulatot: a férfi főszereplő egy szeretetre képtelen asszony passzív áldozatából válik lelkületében és cselekedeteiben is aktív hőssé.
A lineáris cselekményvezetés és a nézőket sokként érő effektusok, a külső szemlélőt észrevétlen vezetik be a jégmosolyú asszony veszélyes, romlott világába. A darab által megjelenített konfliktuskezelés, a hős múltjában gyökeredző feloldhatatlannak tűnő problémát, a mindenki által várt, megnyugtató happyend-el zárja.
A férfi főszereplő csendes tragikuma, a múltjában esett folt tisztára mosásának cselekménye mellett, ott van a szinte névtelen, új asszony nem éppen vidám életének szála is.
Hogyan jut el az új Mrs. de Winter a társalkodónő szerepéből elindulva, a hívatlan vendégként kezelt fiatalasszony sorsán át, a szeretett férfiért mindenre kész nő lelkiállapotába?
Megtudhatjuk a Szegedi Szabadtéri Játékok színpadán.
A szegedi előadást egyedülállóvá teszi a látványos koreográfia és a kiváló szereposztás is, ahol olyan színészekkel találkozhatunk, mint Gubik Petra, Dolhai Attila, Janza Kata, Gallusz Nikolett, Udvaros Dorottya.
A darabot, a nemzetközileg is elismert és számos díjjal kitüntetett Béres Attila rendezte.
Fotó: Ida Jusztina Photography
Írta: Dr. Kovács Judit Nóra
***
Másik weboldalam (Junora Art – Web- és Kreatív Designe & Színház) elkészítéséig színházzal kapcsolatos írásaimat itt olvashatjátok!
Ha érdekel mit takar pontosan a Junora Art és mivel foglalkozom még…