You are currently viewing Az életet táplálni kell!

Az életet táplálni kell!

A hagyományos kínai orvoslás központi elve:

„Az életet táplálni kell!” (kínaiul: Yang Sheng)

A kínai gyógyászat alapvető célja az egészségügyi problémák gyökerének feltárása, a betegségek súlyosabbá válásának megakadályozása. Ennek alapjaként már maga a betegségek megelőzése is fontos szerepet tölt be a holisztikus szemléletű kínai orvoslásban.

A tradicionális holisztikus felfogás egyik pillére, az emberi test egy egységként történő értelmezése, amely működése során minden mindennel összeköttetésben áll. Szervezetünk élettanilag egy összefüggő, koherens rendszer a sejtektől egészen a szervrendszerek szintjéig. Szervezetünk „alkotórészei” (sejtek, szövetek, szervek…) kórtanilag egymást befolyásolják, így egymást meg is betegíthetik.

Másik pillért az ember és az őt körülvevő környezet egységes szemlélete jelenti. Környezetünk alatt érteni kell a természetet és a modern épített környezetünket is.

Az évszakok váltakozása, a klímafaktorok sokasága (szél, nedvesség, hőség…) elkerülhetetlenül hatnak testünkre és mentális állapotunkra is. A természet „hullámaival” élettani folyamataink együtt hullámoznak.

A természetes tényezők mellett a modern környezet „ártói” (szmog, káros rezgések, stresszfaktorok…) is befolyásolják állapotunkat.

A Yang Sheng gyakorlatilag nem más, mint a test, az elme és a lélek jólétének támogatása, továbbá a természettel és az egyetemes törvényekkel való összhang előmozdítása.

A Yang Sheng lényegében Önmagad tudatos megközelítése, Önmagadról való teljes körű gondoskodás.

Mik az öngondoskodás legalapvetőbb eszközei?

  • Egészséges táplálkozás.
  • Rendszeres testmozgás a vér- és nyirok keringés serkentése érdekében.
  • A test „fizikai alkotó elemeinek” – mint pl.: izmok, inak, csontok… – ápolása, megóvása.
  • Energetikai rendszerünk – akupunktúrás csatornáink, három Tantien-ünk… – harmonizálása.
  • Az elme lenyugtatása, kiegyensúlyozása.

A fentiek a legfontosabb építőkövei egészségünknek. Nem is gondolnád milyen sok múlik ezeken!

Mindezek szorosan kapcsolódnak a chi kung gyakorlásához is. A chi kungot a kora-kínai időszakban Yang Xing -nak hívták, amelyet két nagy egységre bontottak: a már említett Yang Sheng -re, a „Test táplálására” és a Yang Shen -re, a „Szellem táplálására”.

A chi kung komplexitása révén mind a testre, mind a szellemre, tudatra képes hatást gyakorolni, állapotán javítani.

***

Ha szeretnéd megismerni a chi kung komplex egészségvédő rendszerét, gyere el az óráimra és gyakorolj velem!