You are currently viewing Sárkányok Ázsiában – Miért várják keleten annyira a Sárkány évét?

Sárkányok Ázsiában – Miért várják keleten annyira a Sárkány évét?

Kínában az első Han császár óta – mind a mai napig – a sárkány hatalmi szimbólum és a természeti elemek sajátos tulajdonságait viseli magán. Ábrázolásaikon a sárkányok különböző színekben pompáznak, mutatva sokrétűségüket, mint például a jószívűséget sugárzó kék sárkányok, az erényes fehér sárkányok vagy a könyörületes sárga sárkányok.

Tibetben, Indonéziában az igazi kincsek, a szellemi kincsek őrzőiként tekintenek rájuk, ők az emberiség spirituális védelmezői. Bhután (Druk Yul, vagyis Sárkányföld) nemzeti szimbólumaként lobogóján és címerén is helyet kap ez a tekintélyes teremtmény, amely leszármazottjaként tisztelik királyukat. Nepálban egyenesen az univerzum jelképe, míg Vietnámban a nép ősatyja a sárkány. Istenként tisztelik a sárkányt Koreában, hitük szerint, az országot és a népet oltalmazza, karmai közt gyöngyöt tartva, amely bölcsességét és erejét mutatja. India sárkányai, a nágák emberi fejjel rendelkező alakváltó, misztikus lények, melyhez hasonló teremtmények ismertek Thaiföldön és Kambodzsában is.

Az ázsiai népek számára a sárkány tekintély, jólét és a szerencse megtestesítője, éppen ezért nem véletlen, hogy uralkodóik a sárkányok egyenesági leszármazottjainak tekintették magukat. Ruházatukon sárkányok hímzett mintáival juttatták kifejezésre hatalmukat, sárkányábrázolásuk minden apró eleme jelentőséggel bírt. A leghatalmasabb erő és tekintély „ötkarmú sárkányának” motívumát csak maga az uralkodó viselhette Kínában és Koreában egyaránt, még a koronaherceg is csak négy karommal „büszkélkedhetett”. Uralkodó és sárkány páratlan kapcsolatát mutatja, hogy a császár trónját Sárkány-Trónnak, a császár arcát Sárkány-Arcnak nevezték.

Természeti erőkkel való azonosításuk jelen van valamennyi kelet-ázsiai kultúrában. Ennek egyik példája, hogy a „négy eredendő víz” királyként tisztelték sárkányaikat, vagyis a tengerek, a tavak, a folyók és az éltető eső uraiként. Mitológiájuk szerint a sárkány egy aprócska állatkaként születik, majd a több emberöltőnyi idő alatt az otthonául szolgáló vizekben nő meg hatalmas, tekintélyt parancsoló méretűre.  

A felszín alatti, törésvonalak melletti vízfolyások, könnyen földrengéseket válthatnak ki. Ezt a jelenséget a korai idők tudósai is ismerték és a sárkányoknak tulajdonították. Pusztító ereje és ember feletti jellege miatt ezeket a vízfolyásokat „sárkány áramlatoknak” nevezték.

Vizeket befolyásoló szerepük miatt alakult ki Kínában a „Négy Sárkánykirály” legendája. A négy király a négy tengert szimbolizálja, északon Ao Shun, délen Ao Qin, nyugaton Ao Run, keleten Ao Guang uralkodik.

A vizek urai mellett ismertek még például, Tian Long, a mennyei sárkány, Shen Long, a viharsárkány, Fucang Long, a drágaköveket őrző sárkány, Ying Long, a szárnyas sárkány, Huang Long, az uralkodót szimbolizáló sárga sárkány, valamint Hong, a szivárványkígyó.

A kínai asztrológia szerint a 2024-es évet a „Fa Sárkány évét” a kínai állatöv legfontosabb és legerősebb teremtményének éveként ünneplik. A Fa Sárkány a kínai állatöv ötödik állata egy 12 éves ismétlődő ciklusban, amelyben minden évet egy-egy állat szimbolizál.

A 12 jegyet egy érdekes történet őrzi, amely szerint…

…a Föld minden teremtményét versenyre hívták, miközben a Jáde Császár (Legnagyobb Halhatatlan) naptárát készítették tudósai.

Az első 12 állat, aki célba ért, megkapta a „kínai csillagjegy” státuszt, és a nagyobb kínai asztrológia részévé vált…

A kínai WuXing (Öt Fázis) tana alapján, minden csillagjegy az öt fő fázis (közismertebb megnevezéssel elem) egyikéhez kapcsolódik, amik a következők: arany (fém), fa, víz, tűz vagy föld.

2024-ben a Sárkány és a Fa fázis találkoznak!

A Sárkány a sikerhez, az intelligenciához és a becsülethez köthető, amelyek valódi királyi erények. A Fa Sárkányok pedig, tele vannak energiával és arról álmodoznak, hogy megváltoztatják a világot.

A Fa Sárkány, mint az összes többi elemi sárkány, 60 évente csak egyszer kerül sorra.

Ez a kombináció növekedést, fejlődést és bőséget fog hozni. Ideális időszak lesz az újrakezdéshez, mivel a Fa fázis azt sugallja: „elérkezett az idő a megújulásra”, új utat nyit a hosszú távú eredmények felé is.

A Fa Sárkány éve 2024. február 10-én kezdődik és 2025. január 28-ig tart.

***

Holdújévi Speciális Chi Kung óra február 10-én szombaton – Várlak téged is a „Sárkány QiGong” és „Hold Esszencia NeiGong” gyakorlatokkal!