You are currently viewing Ba Duan Jin – Nyolc Brokáttekercs Chi Kung

Ba Duan Jin – Nyolc Brokáttekercs Chi Kung

Egy kínai hadvezérnek, Yeuh Fei-nek köszönhetjük ezt a hatásos ín, izom erősítő mozdulatsort. Yeuh Fei az általa kidolgozott gyakorlatokat brokátcsíkokra festette és feltekerve őrizte, innen ered elnevezése.

Célja egy olyan gyakorlatsor összeállítása volt, amivel katonái megőrizhetik egészségüket, fizikai erőnlétüket, és jól bírják a hosszú távú fizikai valamint szellemi igénybevételt csatáik során.

A parancsnok emléke máig nagy tiszteletnek örvend Kínában, nyughelye zarándokhellyé vált, ahová napjainkban is sokan ellátogatnak a világ különböző tájairól.

A hadvezér neve mellett fennmaradt az általa kidolgozott gyakorlatsor is.

Modern életünkben, rohanó és stresszel teli világunkban kifejezetten praktikus a Nyolc Brokáttekercs Chi Kung, mivel egyszerű és napi 10-15 percben elvégezhető ugyanakkor külső és belső jólétünket egyaránt szolgálja.

Az eredeti leírás szerint 100 napon át, naponta 8×8-szor végezve 100 betegségből gyógyít meg.

Létezik álló és ülő Nyolc Brokáttekercs sorozat is, mindkettőnek több változata maradt fenn.

Az álló sorozat több verzióját ismerhettem meg az évek alatt. Az egyik változat, amit chi kung órám keretében tanítok egy szép és dinamikusabb formája a nyolc részből álló sorozatnak.

Pszichológiai egészség és a Ba Duan Jin

Kínában és az Egyesült Államokban végzett kutatásokat összegző tanulmányok beszámolnak a Ba Duan Jin mentális jólétre gyakorolt ​​hatásairól.

Például az egyik tanulmányban hatvan egyetemi hallgatót vizsgáltak egy intervenciós csoportban, majd másik hatvanat egy kontrollcsoportban. A 24 hetes tréning során a résztvevők hetente legalább háromszor gyakorolták a chi kung ezen gyakorlatát. Akik 60 perces Baduanjin edzéseket végeztek, a mérések alapján csökkenést mutattak a depresszió, a szorongás, a düh szintjét tekintve. Csökkent a fáradtság és javult az önbecsülés és az önbecsülés, ami kapcsán interperszonális érzékenységük is fokozódott.

Az eredmények összhangban állnak egy másik kutatási projekttel, amely javulást mutatott ki a paranoia és a kényszeres tünetek, a fóbiák esetében.

Ezek és a hasonló kutatások komoly előrelépést jelentenek a kínai mozgásformák egészségre gyakorolt jótékony hatásának elismerése felé vezető úton.

A taoista mesterek által kifejlesztett „bioenergia-terápia” vagyis a chi kung, a Chin és Han dinasztiák korában már alkalmazott orvosi módszerek fontos részét képezte.

Tanulmány forrása:

Fung Kei Cheng: How is qigong conducive to women’s health? International Journal of Complementary & Alternative Medicine – https://medcraveonline.com

***

Ha Te is szeretnéd megismerni a Nyolc Brokáttekercs egyedi és dinamikus változatát és fokozni testi-lelki erőnlétedet, gyere el az óráimra és gyakorolj velem!